Skip to content

70 Carnation StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Sep 20, 2021

Property Information

Block268
Lot53
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,136
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
58%
Improvement Value:$108,700
42%
Total Assessment$258,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,124+3.4%
2024$8,822+2.6%
2023$8,594+0.7%
2022$8,537+1.2%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-002569-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,136DeedBook 4406, Page 791Recorded10/6/2021

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook 8032, Page 590

Property Built

Built

Year Built: 1926