Skip to content

48 Haring StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Oct 27, 2022

Property Information

Block109
Lot39
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,500
59%
Improvement Value:$106,500
41%
Total Assessment$262,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,241+3.4%
2024$8,934+2.6%
2023$8,704+0.7%
2022$8,646+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft1,144DeedBook 4875, Page 1850Recorded12/6/2022

Property Built

Built

Year Built: 1926