Skip to content

4 Marcotte LaneBergenfield, NJ 07621

Built 1946

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 23, 2020

Property Information

Block268
Lot79
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,713
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,500
58%
Improvement Value:$153,200
42%
Total Assessment$364,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,863+3.4%
2024$12,436+2.6%
2023$12,115+0.7%
2022$12,035+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,713DeedBook 3520, Page 145Recorded2/26/2020

Property Built

Built

Year Built: 1946