Skip to content

66 Lincoln AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1946

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 6, 2004

Property Information

Block204
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF1G1.5S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,735
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,900
55%
Improvement Value:$150,500
45%
Total Assessment$331,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,438+3.5%
2024$11,051+2.7%
2023$10,759+0.7%
2022$10,686+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946