Skip to content

181 Hillside AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 25, 2017

Property Information

Block272
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,772
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
54%
Improvement Value:$137,200
46%
Total Assessment$297,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,482+3.4%
2024$10,135+2.6%
2023$9,873+0.7%
2022$9,808+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,772DeedBook 2727, Page 2255Recorded9/21/2017

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

Sq Ft1,772DeedBook 1504, Page 619Recorded9/4/2013

Property Built

Built

Year Built: 1951