Skip to content

189 Hillside AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1952

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
May 16, 2005

Property Information

Block272
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
53%
Improvement Value:$142,400
47%
Total Assessment$302,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,666+3.4%
2024$10,312+2.6%
2023$10,046+0.7%
2022$9,979+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 8818, Page 200

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 8339, Page 54

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 8064, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1952