Skip to content

99 Pleasant AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1958

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jul 6, 2018

Property Information

Block275
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,004
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
64%
Improvement Value:$96,800
36%
Total Assessment$268,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,481+3.4%
2024$9,166+2.6%
2023$8,930+0.7%
2022$8,870+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,004DeedBook 2998, Page 1905Recorded7/17/2018

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 1377, Page 2229

Property Built

Built

Year Built: 1958