Skip to content

115 Pleasant AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1939

Last Sale Price
$259,900
Last Sale Date
Oct 23, 2015

Property Information

Block275
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,139
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
70%
Improvement Value:$69,800
30%
Total Assessment$229,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,105+3.4%
2024$7,836+2.6%
2023$7,634+0.7%
2022$7,583+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$259,900

From:

To:

Sq Ft1,139DeedBook 2121, Page 1779Recorded12/4/2015

Property Built

Built

Year Built: 1939