Skip to content

72 Seminary StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1957

Last Sale Date
May 5, 2011

Property Information

Block277
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
70%
Improvement Value:$68,800
30%
Total Assessment$228,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,070+3.4%
2024$7,802+2.6%
2023$7,601+0.7%
2022$7,550+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 739, Page 1528

Property Built

Built

Year Built: 1957