Skip to content

195 Highland AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jun 9, 2023

Property Information

Block278
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,044
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
44%
Improvement Value:$221,700
56%
Total Assessment$393,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,886+3.4%
2024$13,425+2.6%
2023$13,079+0.7%
2022$12,992+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft2,044DeedBook 5028, Page 1682Recorded7/3/2023

Property Built

Built

Year Built: 1956