Skip to content

55 Seminary CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$212,900
Last Sale Date
Aug 11, 1999

Property Information

Block279
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,800
64%
Improvement Value:$108,600
36%
Total Assessment$302,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,666+3.4%
2024$10,312+2.6%
2023$10,046+0.7%
2022$9,979+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$212,900
DeedBook 8197, Page 855

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 7850, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1951