Skip to content

87 Seminary StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 16, 2018

Property Information

Block279
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,230
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,800
65%
Improvement Value:$103,300
35%
Total Assessment$295,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,408+3.4%
2024$10,063+2.6%
2023$9,803+0.7%
2022$9,738+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,230DeedBook 3043, Page 2040Recorded9/5/2018

Property Sale

Sale
$247,900
DeedBook 8401, Page 688

Property Built

Built

Year Built: 1951