Skip to content

125 Pleasant AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 30, 2017

Property Information

Block274
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,238
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
62%
Improvement Value:$97,700
38%
Total Assessment$257,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,089+3.4%
2024$8,788+2.6%
2023$8,561+0.7%
2022$8,504+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,238DeedBook 2805, Page 503Recorded12/6/2017

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,238DeedBook 2560, Page 294Recorded3/10/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950