Skip to content

52 Phelps AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2024

Property Information

Block27
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,845
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,000
53%
Improvement Value:$168,200
47%
Total Assessment$360,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,704+3.4%
2024$12,283+2.6%
2023$11,966+0.7%
2022$11,887+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 7806, Page 930

Property Built

Built

Year Built: 1948