Skip to content

31 Pine DriveBergenfield, NJ 07621

Built 1949
Other Exempt

Last Sale Price
$463,000
Last Sale Date
Nov 14, 2019

Property Information

Block281
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,031
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,200
54%
Improvement Value:$171,000
46%
Total Assessment$371,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$12,331+0.7%
2022$12,250+1.2%
2021$12,109+0.7%
2020$12,019+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$463,000
Sq Ft2,031DeedBook 3459, Page 1491Recorded1/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 1949