Skip to content

1 Pine DriveBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Mar 11, 1997

Property Information

Block281
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,304
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,600
45%
Improvement Value:$249,400
55%
Total Assessment$451,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,907+3.4%
2024$15,379+2.6%
2023$14,982+0.7%
2022$14,883+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 7956, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1949