Skip to content

55 Marcotte LaneBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Oct 28, 2014

Property Information

Block282
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,368
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,100
45%
Improvement Value:$236,200
55%
Total Assessment$429,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,141+3.4%
2024$14,639+2.6%
2023$14,261+0.7%
2022$14,167+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,368DeedBook 1789, Page 1794Recorded11/13/2014

Property Built

Built

Year Built: 1956