Skip to content

137 Greenbriar StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1960

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Aug 3, 2017

Property Information

Block334
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2G2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,600
45%
Improvement Value:$250,800
55%
Total Assessment$457,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,133+3.4%
2024$15,597+2.6%
2023$15,195+0.7%
2022$15,094+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 2701, Page 1639Recorded8/22/2017

Property Sale

Sale
$237,500
DeedBook 7783, Page 779

Property Built

Built

Year Built: 1960