Skip to content

24 Hallberg AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1959

Last Sale Price
$454,000
Last Sale Date
May 31, 2018

Property Information

Block284
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,829
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,100
46%
Improvement Value:$187,800
54%
Total Assessment$347,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,270+3.4%
2024$11,863+2.6%
2023$11,557+0.7%
2022$11,481+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$454,000

From:

To:

Sq Ft1,829DeedBook 3007, Page 2463Recorded7/25/2018

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 8578, Page 656

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 8339, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1959