Skip to content

51 Dudley DriveBergenfield, NJ 07621

Built 1941

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block284
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,282
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,700
63%
Improvement Value:$110,400
37%
Total Assessment$297,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,229+3.5%
2024$9,881+2.7%
2023$9,620+0.7%
2022$9,554+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1941