Skip to content

264 S Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 29, 2007

Property Information

Block284
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,700
56%
Improvement Value:$132,100
44%
Total Assessment$300,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,609+3.4%
2024$10,257+2.6%
2023$9,993+0.7%
2022$9,926+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 9359, Page 31

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 8435, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1948