Skip to content

326 S Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 5, 2018

Property Information

Block285
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,100
62%
Improvement Value:$97,100
38%
Total Assessment$258,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,107+3.4%
2024$8,805+2.6%
2023$8,577+0.7%
2022$8,521+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 2990, Page 1871Recorded7/9/2018

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 1388, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1949