Skip to content

39 John PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1987

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jul 30, 2010

Property Information

Block285
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,096
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,800
41%
Improvement Value:$239,700
59%
Total Assessment$408,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,408+3.4%
2024$13,930+2.6%
2023$13,570+0.7%
2022$13,481+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 493, Page 1677

Property Built

Built

Year Built: 1987