Skip to content

35 Gordon RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 26, 2019

Property Information

Block286
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,900
52%
Improvement Value:$152,700
48%
Total Assessment$318,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,237+3.4%
2024$10,864+2.6%
2023$10,584+0.7%
2022$10,514+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1949