Skip to content

146 N First StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Date
Mar 25, 2002

Property Information

Block28
Lot32
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,275
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
60%
Improvement Value:$107,700
40%
Total Assessment$267,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,442+3.4%
2024$9,129+2.6%
2023$8,893+0.7%
2022$8,834+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 8463, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1950