Skip to content

28 New Jersey AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Sep 22, 2021

Property Information

Block20
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionSCB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,000
62%
Improvement Value:$113,300
38%
Total Assessment$299,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,556+3.4%
2024$10,206+2.6%
2023$9,943+0.7%
2022$9,877+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$399,000
Sq Ft1,280DeedBook 4470, Page 1990Recorded11/24/2021

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 3270, Page 1Recorded6/18/2019

Property Sale

Sale
$286,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 2646, Page 1248Recorded6/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 1948