Skip to content

53 Belvin CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 22, 2006

Property Information

Block290
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,500
60%
Improvement Value:$106,200
40%
Total Assessment$268,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,477+3.4%
2024$9,163+2.6%
2023$8,926+0.7%
2022$8,867+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 9139, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1949