Skip to content

15 Belvin CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Owner
---
Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Jul 25, 2025

Property Information

Block290
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,810
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$191,200
68%
Improvement Value:$89,900
32%
Total Assessment$281,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,914+3.4%
2024$9,586+2.6%
2023$9,338+0.7%
2022$9,276+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,600,000
Sq Ft3,810DeedBook 5573, Page 1182Recorded8/12/2025

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft1,152DeedBook 5260, Page 1739Recorded6/14/2024

Property Sale

Sale
$545,000
Sq Ft1,152DeedBook 5187, Page 658Recorded3/6/2024

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 8552, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1949