Skip to content

9 Chovet TerraceBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block290
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,972
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,100
39%
Improvement Value:$256,600
61%
Total Assessment$422,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,909+3.4%
2024$14,414+2.6%
2023$14,042+0.7%
2022$13,949+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$770,000
Sq Ft1,972DeedBook 4675, Page 1078Recorded5/6/2022

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 9357, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1949