Skip to content

42 Westview DriveBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Owner
---
Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jun 6, 2025

Property Information

Block290
Lot29
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,000
54%
Improvement Value:$138,200
46%
Total Assessment$302,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,659+3.4%
2024$10,305+2.6%
2023$10,039+0.7%
2022$9,973+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft1,500DeedBook 5526, Page 884Recorded6/12/2025

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft1,500DeedBook 5314, Page 1149Recorded9/5/2024

Property Built

Built

Year Built: 1949