Skip to content

11 Surrey LaneBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 12, 2003

Property Information

Block292
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,020
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,800
41%
Improvement Value:$255,600
59%
Total Assessment$430,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,180+3.4%
2024$14,677+2.6%
2023$14,298+0.7%
2022$14,203+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 8639, Page 542

Property Built

Built

Year Built: 1949