Skip to content

166 Frederick PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 9, 2002

Property Information

Block340
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,021
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,700
44%
Improvement Value:$225,600
56%
Total Assessment$399,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,083+3.4%
2024$13,616+2.6%
2023$13,265+0.7%
2022$13,177+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 8488, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1948