Skip to content

43 Glenwood Drive EastBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Aug 27, 2021

Property Information

Block292
Lot43
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,900
64%
Improvement Value:$91,100
36%
Total Assessment$253,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,923+3.4%
2024$8,627+2.6%
2023$8,405+0.7%
2022$8,349+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$815,000
Sq Ft1,224DeedBook 4376, Page 1756Recorded9/15/2021

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 3184, Page 135Recorded2/21/2019

Property Built

Built

Year Built: 1949