Skip to content

411 S Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
May 17, 2022

Property Information

Block300
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,281
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,700
24%
Improvement Value:$454,300
76%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,162-4.5%
2024$22,165+172.6%
2023$8,132+0.7%
2022$8,078+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$835,000
Sq Ft1,281DeedBook 4704, Page 773Recorded6/8/2022

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,281DeedBook 2811, Page 1539Recorded12/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950