Skip to content

367 New Bridge RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1936

Last Sale Price
$449,900
Last Sale Date
Feb 1, 2005

Property Information

Block296
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,054
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,300
45%
Improvement Value:$230,400
55%
Total Assessment$421,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,873+3.4%
2024$14,380+2.6%
2023$14,009+0.7%
2022$13,916+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$449,900
DeedBook 8777, Page 342

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 8215, Page 408

Property Built

Built

Year Built: 1936