Skip to content

271 S Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2013

Property Information

Block297
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,442
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
50%
Improvement Value:$146,600
50%
Total Assessment$290,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,249+3.4%
2024$9,909+2.6%
2023$9,654+0.7%
2022$9,590+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$339,000
DeedBook 8618, Page 158

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 8349, Page 770

Property Built

Built

Year Built: 1958