Skip to content

52 Cameron RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 9, 1993

Property Information

Block283
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
52%
Improvement Value:$151,000
48%
Total Assessment$316,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,145+3.4%
2024$10,776+2.6%
2023$10,498+0.7%
2022$10,428+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1949