Skip to content

134 Fairview AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1911

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jan 30, 2023

Property Information

Block298
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage736
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,000
27%
Improvement Value:$522,500
73%
Total Assessment$715,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,236+3.4%
2024$24,399+168.9%
2023$9,072+0.7%
2022$9,012+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft736DeedBook 4925, Page 1739Recorded2/6/2023

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft736DeedBook 4538, Page 1362Recorded1/14/2022

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 9122, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1911