Skip to content

174 Melrose AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1957

Last Sale Price
$612,000
Last Sale Date
Apr 7, 2022

Property Information

Block299
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,576
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,500
38%
Improvement Value:$268,500
62%
Total Assessment$435,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,342+3.4%
2024$14,834+40.9%
2023$10,531+0.7%
2022$10,461+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$612,000
Sq Ft1,576DeedBook 4681, Page 1496Recorded5/13/2022

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 225, Page 301

Property Sale

Sale
$153,500
DeedBook 8237, Page 934

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 7859, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1957