Skip to content

16 Homestead PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1953

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Sep 20, 2024

Property Information

Block211
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,300
56%
Improvement Value:$135,400
44%
Total Assessment$307,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,603+3.5%
2024$10,243+2.7%
2023$9,972+0.7%
2022$9,904+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$599,000
Sq Ft1,568DeedBook 5343, Page 354Recorded10/11/2024

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,568DeedBook 5209, Page 1356Recorded4/9/2024

Property Built

Built

Year Built: 1953