Skip to content

423 S Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1936

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2002

Property Information

Block300
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,700
44%
Improvement Value:$210,000
56%
Total Assessment$372,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,145+3.4%
2024$12,709+2.6%
2023$12,381+0.7%
2022$12,299+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 7967, Page 984

Property Built

Built

Year Built: 1936