Skip to content

379 S Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1951
Church/Charitable

Last Sale Price
$693,000
Last Sale Date
Sep 13, 2022

Property Information

Block300
Lot35
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,608
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,900
47%
Improvement Value:$196,100
53%
Total Assessment$370,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$12,291+0.7%
2022$12,210+1.2%
2021$12,069+0.7%
2020$11,981+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$693,000
Sq Ft2,608DeedBook 4827, Page 1702Recorded10/5/2022

Property Built

Built

Year Built: 1951