Skip to content

35 Thames BoulevardBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jul 24, 2001

Property Information

Block302
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,681
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
48%
Improvement Value:$308,600
52%
Total Assessment$593,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,936+3.4%
2024$20,242+2.6%
2023$19,719+0.7%
2022$19,589+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 8401, Page 477

Property Sale

Sale
$281,000
DeedBook 8082, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1956