Skip to content

61 Regent StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1960

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Feb 8, 2012

Property Information

Block306
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,450
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,900
52%
Improvement Value:$266,900
48%
Total Assessment$554,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,568+3.4%
2024$18,919+2.6%
2023$18,430+0.7%
2022$18,308+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 981, Page 2436

Property Built

Built

Year Built: 1960