Skip to content

35 Regent StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Oct 14, 2016

Property Information

Block306
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,149
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,000
57%
Improvement Value:$221,300
43%
Total Assessment$515,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,175+3.4%
2024$17,572+3.6%
2023$16,959+0.7%
2022$16,847+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft2,149DeedBook 2428, Page 466Recorded11/3/2016

Property Built

Built

Year Built: 1956