Skip to content

74 Westminster AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1959

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Apr 13, 2010

Property Information

Block306
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,277
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,000
46%
Improvement Value:$330,100
54%
Total Assessment$606,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,377+3.4%
2024$20,668+2.6%
2023$20,135+0.7%
2022$20,001+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 422, Page 1552

Property Built

Built

Year Built: 1959