Skip to content

17 Westminster AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1957

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block307
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,522
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,300
46%
Improvement Value:$281,900
54%
Total Assessment$522,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,418+3.4%
2024$17,807+36.4%
2023$13,059+0.7%
2022$12,972+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft1,522DeedBook 4257, Page 771Recorded7/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1957