Skip to content

9 Westminster AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1960

Last Sale Price
$870,000
Last Sale Date
Jul 14, 2022

Property Information

Block307
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,558
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,900
76%
Improvement Value:$97,100
24%
Total Assessment$410,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,461+3.4%
2024$13,981+2.6%
2023$13,620+0.7%
2022$13,530+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$870,000
Sq Ft1,558DeedBook 4810, Page 1278Recorded9/16/2022

Property Built

Built

Year Built: 1960