Skip to content

115 N Washington AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1961

Last Sale Date
Jan 31, 2024

Property Information

Block30
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB3S 48 APTS.
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,920,000
37%
Improvement Value:$3,229,300
63%
Total Assessment$5,149,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$181,616-13.4%
2024$209,674+2.6%
2023$204,263+54.0%
2022$132,660+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961