Skip to content

121 N Washington AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1966
Commercial

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Apr 24, 2017

Property Information

Block30
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,373
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
69%
Improvement Value:$103,000
31%
Total Assessment$337,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,886+3.4%
2024$11,492+2.6%
2023$11,195+0.7%
2022$11,121+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,373DeedBook 2660, Page 636Recorded7/10/2017

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 9208, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1966